| Internal Part Number | EIS-VC12LC18A500DP | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | - | |
| Varistor Voltage (Typ) | - | |
| Varistor Voltage (Max) | - | |
| Current - Surge | 30A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 14VAC | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |