| Internal Part Number | EIS-VC20MA0160KBA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 22.05V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 24.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 26.95V | |
| Current - Surge | 200A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 14VAC | |
| Maximum DC Volts | 16VDC | |