AVX Corporation VCAS040209X200WP
VCAS040209X200WP picture photo
Mfg. Part Number
VCAS040209X200WP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 10.8V 20A 0402
Datasheet Download
VCAS040209X200WP.pdf
Availability of VCAS040209X200WP
QUANTITY
VCAS040209X200WP Order Process
Ship out your order
Specifications of VCAS040209X200WP
Internal Part NumberEIS-VCAS040209X200WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTransGuard®
PackagingCut Tape (CT)
Varistor Voltage (Min)10.8V
Varistor Voltage (Typ)12.7V
Varistor Voltage (Max)14.61V
Current - Surge20A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts6.4VAC
Maximum DC Volts9VDC
Energy0.05J
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCAS040209X200WP
Related LinksVCAS0402, VCAS040209X200WP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VCAS040209X200WP Details Description
Related parts for VCAS040209X200WP
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
DBL BANANA/BNC MALE RG58C/U 48" datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M5 WOBBLE STICK 1M datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP POLY 56UF 0.2 20V SMD datasheet.pdf