CUI Inc. VCQ15-Q48-T515
VCQ15-Q48-T515 picture photo
Mfg. Part Number
VCQ15-Q48-T515
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V +/-15V OUT
Datasheet Download
VCQ15-Q48-T515.pdf
Availability of VCQ15-Q48-T515
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VCQ15-Q48-T515 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCQ15-Q48-T515
Internal Part NumberEIS-VCQ15-Q48-T515
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVCQ15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Current - Output (Max)1.5A, 250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation500V
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCQ15-Q48-T515
Related LinksVCQ15-Q, VCQ15-Q48-T515 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VCQ15-Q48-T515 Details Description
Related parts for VCQ15-Q48-T515
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
BOX STEEL BLK/GRAY 5.25"L X 5"W datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MINI FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 RECT 0.005" datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf