XP Power VCS100US15
VCS100US15 picture photo
Mfg. Part Number
VCS100US15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Datasheet Download
VCS100US15.pdf
Availability of VCS100US15
QUANTITY
VCS100US15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCS100US15
Internal Part NumberEIS-VCS100US15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVCS Series TUV Certificate
VCS Series UL Certificate
VCS Series CB Report
RoHS InformationVCS Series Declaration of Conformity
Featured ProductVCS Series – Low-Cost “Green” Industrial Power Supplies
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVCS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.26" L x 3.87" W x 1.65" H (159.0mm x 98.2mm x 42.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCS100US15
Related LinksVCS10, VCS100US15 Datasheet, XP Power Distributor
VCS100US15 Details Description
Related parts for VCS100US15
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.26V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC REG 3OUT BUCK/LDO 28QFN datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO-220FPAB datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SAML21 datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 39V 277-480 datasheet.pdf