XP Power VCS70US05
VCS70US05 picture photo
Mfg. Part Number
VCS70US05
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 70W
Datasheet Download
VCS70US05.pdf
Availability of VCS70US05
QUANTITY
VCS70US05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCS70US05
Internal Part NumberEIS-VCS70US05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVCS Series TUV Certificate
VCS Series UL Certificate
VCS Series CB Report
RoHS InformationVCS Series Declaration of Conformity
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVCS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)70W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.12" L x 3.88" W x 1.61" H (130.0mm x 98.5mm x 41.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCS70US05
Related LinksVCS7, VCS70US05 Datasheet, XP Power Distributor
VCS70US05 Details Description
Related parts for VCS70US05
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/10A 10-14VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
HDR 26POS 2MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS S4 TU datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD 4MHZ 2A BUCK REG datasheet.pdf