XP Power VCS70US24
VCS70US24 picture photo
Mfg. Part Number
VCS70US24
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 70W
Datasheet Download
VCS70US24.pdf
Availability of VCS70US24
QUANTITY
VCS70US24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCS70US24
Internal Part NumberEIS-VCS70US24
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.92A
Power (Watts)70W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.12" L x 3.88" W x 1.61" H (130.0mm x 98.5mm x 41.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max70W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCS70US24
Related LinksVCS7, VCS70US24 Datasheet, XP Power Distributor
VCS70US24 Details Description
Related parts for VCS70US24
IC RCVR/DRV ECL QUAD DIFF 20SOIC datasheet.pdf
IC CONTRLLR HOT SWAP TRPL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf