IXYS Corporation VDI75-06P1
VDI75-06P1 picture photo
Mfg. Part Number
VDI75-06P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BUCK 600V ECO-PAC2
Datasheet Download
VDI75-06P1.pdf
Availability of VDI75-06P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VDI75-06P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VDI75-06P1
Internal Part NumberEIS-VDI75-06P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)69A
Power - Max208W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)800µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2.8nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDI75-06P1
Related LinksVDI75, VDI75-06P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VDI75-06P1 Details Description
Related parts for VDI75-06P1
IDC CABLE-AKC20G/ AE20G / AKC20G datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 384V 2200W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 348 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf