Vishay/BCcomponents VDRS05C050BSE
VDRS05C050BSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS05C050BSE
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 82V 400A DISC 7MM
Datasheet Download
VDRS05C050BSE.pdf
Availability of VDRS05C050BSE
QUANTITY
VDRS05C050BSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS05C050BSE
Internal Part NumberEIS-VDRS05C050BSE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLabel Change 28/May/2015
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesVDRS
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts65VDC
Energy2.6J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS05C050BSE
Related LinksVDRS05, VDRS05C050BSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS05C050BSE Details Description
Related parts for VDRS05C050BSE
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN 1/0AWG #5/16 AMPOWER R/A datasheet.pdf
TERM BLADE datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS GOLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A WPAK datasheet.pdf