Vishay/BCcomponents VDRS05C150BSE
VDRS05C150BSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS05C150BSE
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 240V 400A DISC 7MM
Datasheet Download
VDRS05C150BSE.pdf
Availability of VDRS05C150BSE
QUANTITY
VDRS05C150BSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS05C150BSE
Internal Part NumberEIS-VDRS05C150BSE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLabel Change 28/May/2015
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesVDRS
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy7.1J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS05C150BSE
Related LinksVDRS05, VDRS05C150BSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS05C150BSE Details Description
Related parts for VDRS05C150BSE
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC PLD 8MC 10NS 20PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 50V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf