| Internal Part Number | EIS-VDRS14G040BSE | |
| Standard Package | 100 | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 61.2V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 68V | |
| Varistor Voltage (Max) | 74.8V | |
| Current - Surge | 1kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 40VAC | |
| Maximum DC Volts | 56VDC | |
| Energy | 17J | |
| Package / Case | Disc 16mm | |