| Internal Part Number | EIS-VDRS14T130BSE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | VDRS | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 184.5V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 205V | |
| Varistor Voltage (Max) | 225.5V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 130VAC | |
| Maximum DC Volts | 170VDC | |
| Energy | 56J | |
| Package / Case | Disc 16mm | |