Rohm Semiconductor VDZT2R18B
VDZT2R18B picture photo
Mfg. Part Number
VDZT2R18B
Brief Description
DIODE ZENER 18V 100MW VMD2
Datasheet Download
VDZT2R18B.pdf
Availability of VDZT2R18B
QUANTITY
VDZT2R18B Order Process
Ship out your order
Specifications of VDZT2R18B
Internal Part NumberEIS-VDZT2R18B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)65 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDZT2R18B
Related LinksVDZT, VDZT2R18B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
VDZT2R18B Details Description
Related parts for VDZT2R18B
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf