Rohm Semiconductor VDZT2R20B
VDZT2R20B picture photo
Mfg. Part Number
VDZT2R20B
Brief Description
DIODE ZENER 20V 100MW VMD2
Datasheet Download
VDZT2R20B.pdf
Availability of VDZT2R20B
QUANTITY
VDZT2R20B Order Process
Ship out your order
Specifications of VDZT2R20B
Internal Part NumberEIS-VDZT2R20B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDZT2R20B
Related LinksVDZT, VDZT2R20B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
VDZT2R20B Details Description
Related parts for VDZT2R20B
RES ARRAY 5 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
Crystal 32.7680MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 4 INCHES datasheet.pdf
CONN SOCKET TRANSIST TO100 10POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 32-BIT 257-BGA datasheet.pdf
RES 402 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf