Vicor Corporation VE-20B-EY-F1
VE-20B-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20B-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-20B-EY-F1.pdf
Availability of VE-20B-EY-F1
QUANTITY
VE-20B-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20B-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20B-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20B-EY-F1
Related LinksVE-20B, VE-20B-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20B-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-20B-EY-F1
RES 1.1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 14SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC940LC4B datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 150MA 8 OHM TH datasheet.pdf