Vicor Corporation VE-20D-IY-F2
VE-20D-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20D-IY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-20D-IY-F2.pdf
Availability of VE-20D-IY-F2
QUANTITY
VE-20D-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20D-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20D-IY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20D-IY-F2
Related LinksVE-20D, VE-20D-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20D-IY-F2 Details Description
Related parts for VE-20D-IY-F2
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 250MW SOT23 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 6.99MM datasheet.pdf
RES 634 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 3POS datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
SL 5.08HC/19/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W SMBJ datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf