Vicor Corporation VE-20F-CY-F2
VE-20F-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-20F-CY-F2.pdf
Availability of VE-20F-CY-F2
QUANTITY
VE-20F-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20F-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-CY-F2
Related LinksVE-20F, VE-20F-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-20F-CY-F2
RES SMD 6.98K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 942 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT DUAL LED AMBER datasheet.pdf
CAP FILM 10NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf