Vicor Corporation VE-20F-IX-F3
VE-20F-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-IX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VE-20F-IX-F3.pdf
Availability of VE-20F-IX-F3
QUANTITY
VE-20F-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-20F-IX-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-IX-F3
Related LinksVE-20F, VE-20F-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-20F-IX-F3
DIP CABLE - CDR24S/AE24G/CDR24S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 34POS datasheet.pdf