Vicor Corporation VE-20F-IX-F3
VE-20F-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VE-20F-IX-F3.pdf
Availability of VE-20F-IX-F3
QUANTITY
VE-20F-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-20F-IX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-IX-F3
Related LinksVE-20F, VE-20F-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-20F-IX-F3
IC OTP 16KBIT 6TSOC datasheet.pdf
BOX ABS BEIGE 4.34"L X 3.24"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf