Vicor Corporation VE-20F-IY-F4
VE-20F-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20F-IY-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-20F-IY-F4.pdf
Availability of VE-20F-IY-F4
QUANTITY
VE-20F-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20F-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20F-IY-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20F-IY-F4
Related LinksVE-20F, VE-20F-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20F-IY-F4 Details Description
Related parts for VE-20F-IY-F4
CABLE 4COND 24AWG GRAY SHLD 100' datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 250V 8A TO252 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
PREMIUM XGA CONNECTION CBL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf