Vicor Corporation VE-20H-MX-S
VE-20H-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20H-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-20H-MX-S.pdf
Availability of VE-20H-MX-S
QUANTITY
VE-20H-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20H-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-20H-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20H-MX-S
Related LinksVE-20, VE-20H-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20H-MX-S Details Description
Related parts for VE-20H-MX-S
IC FXD-PNT DSP 600 MIPS 176-LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.21K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL COVER ES100 ONLY datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 2KB 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf