Vicor Corporation VE-20J-EY-S
VE-20J-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20J-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-20J-EY-S.pdf
Availability of VE-20J-EY-S
QUANTITY
VE-20J-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20J-EY-S
Internal Part NumberEIS-VE-20J-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20J-EY-S
Related LinksVE-20, VE-20J-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20J-EY-S Details Description
Related parts for VE-20J-EY-S
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1500TR 5" datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .050 VERT DUAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MICRO 37C P 48" YEL FLOAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
24AWG 20C 300V FOIL/BRAID MPPE datasheet.pdf