Vicor Corporation VE-20J-MY-S
VE-20J-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20J-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-20J-MY-S.pdf
Availability of VE-20J-MY-S
QUANTITY
VE-20J-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20J-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-20J-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20J-MY-S
Related LinksVE-20, VE-20J-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20J-MY-S Details Description
Related parts for VE-20J-MY-S
IC DRIVER HIGH SIDE POWERSSO24 datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48SSOP datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 (24 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
RPS10I datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf