Vicor Corporation VE-20K-IY-F1
VE-20K-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20K-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-20K-IY-F1.pdf
Availability of VE-20K-IY-F1
QUANTITY
VE-20K-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20K-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20K-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20K-IY-F1
Related LinksVE-20K, VE-20K-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20K-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-20K-IY-F1
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 23POS datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN HT 823MM QD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CTV 53C 40#22D 9#16 4#12 PIN P datasheet.pdf
ER 2C 2#12 PIN PLUG THERMO datasheet.pdf
5 MHz-400 MHz 100 dB High Precision Limiting-Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf