Vicor Corporation VE-20K-MX-B1
VE-20K-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20K-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-20K-MX-B1.pdf
Availability of VE-20K-MX-B1
QUANTITY
VE-20K-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20K-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20K-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20K-MX-B1
Related LinksVE-20K, VE-20K-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20K-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-20K-MX-B1
JUMPER-H1502TR/A3048L/H1502TR 12 datasheet.pdf
IC POT DGTL SGL 50K OHM 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MNGMNT CDMA 49-USMDXT datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ11 JACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SLA 13/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf