Vicor Corporation VE-20L-CX-S
VE-20L-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-CX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-20L-CX-S.pdf
Availability of VE-20L-CX-S
QUANTITY
VE-20L-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-CX-S
Internal Part NumberEIS-VE-20L-CX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-CX-S
Related LinksVE-20, VE-20L-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-CX-S Details Description
Related parts for VE-20L-CX-S
MOSFET P-CH 30V 1.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1747MHZ 0603 datasheet.pdf
PWR SPLY BRD MNT 3.3V 3A 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf