Vicor Corporation VE-20L-EX-B1
VE-20L-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-20L-EX-B1.pdf
Availability of VE-20L-EX-B1
QUANTITY
VE-20L-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20L-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-EX-B1
Related LinksVE-20L, VE-20L-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-20L-EX-B1
PILOT LIGHT 24V LED ROUND BLUE datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BACKUP-BATT SUPERVISOR 8VSSOP datasheet.pdf
IC CTLR QUASI CURRENT MODE 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf