Vicor Corporation VE-20L-EX-F1
VE-20L-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20L-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-20L-EX-F1.pdf
Availability of VE-20L-EX-F1
QUANTITY
VE-20L-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20L-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20L-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20L-EX-F1
Related LinksVE-20L, VE-20L-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20L-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-20L-EX-F1
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN IDC 22POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 360K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 29.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf