Vicor Corporation VE-20M-CY-F4
VE-20M-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20M-CY-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-20M-CY-F4.pdf
Availability of VE-20M-CY-F4
QUANTITY
VE-20M-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20M-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20M-CY-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20M-CY-F4
Related LinksVE-20M, VE-20M-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20M-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-20M-CY-F4
RES SMD 1.05KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.390" (9.91mm) datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5A 28.8 MOHM SMD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 10TDFN datasheet.pdf
NIC 48V SYSTEM datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 6S FIN datasheet.pdf