Vicor Corporation VE-20M-IY-F4
VE-20M-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20M-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-20M-IY-F4.pdf
Availability of VE-20M-IY-F4
QUANTITY
VE-20M-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20M-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20M-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20M-IY-F4
Related LinksVE-20M, VE-20M-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20M-IY-F4 Details Description
Related parts for VE-20M-IY-F4
FIXED IND 820UH 950MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HOOK MICRO TEST CONN VIOLET datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 240UDIMM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.5" .125" WHT datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf