Vicor Corporation VE-20N-EY-F3
VE-20N-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20N-EY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-20N-EY-F3.pdf
Availability of VE-20N-EY-F3
QUANTITY
VE-20N-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20N-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-20N-EY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20N-EY-F3
Related LinksVE-20N, VE-20N-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20N-EY-F3 Details Description
Related parts for VE-20N-EY-F3
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TUBE PVC 18AWG 300V CLR (1.24MM) datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 440V 400A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 12A 250V datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf