Vicor Corporation VE-20N-IX-S
VE-20N-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20N-IX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-20N-IX-S.pdf
Availability of VE-20N-IX-S
QUANTITY
VE-20N-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20N-IX-S
Internal Part NumberEIS-VE-20N-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20N-IX-S
Related LinksVE-20, VE-20N-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20N-IX-S Details Description
Related parts for VE-20N-IX-S
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 04CKT datasheet.pdf
REPLACEMENT ACTUATOR RED datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CIR 19C 19#16 FR SKT RECP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SC74 datasheet.pdf