Vicor Corporation VE-20T-CX-B1
VE-20T-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20T-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VE-20T-CX-B1.pdf
Availability of VE-20T-CX-B1
QUANTITY
VE-20T-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20T-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20T-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20T-CX-B1
Related LinksVE-20T, VE-20T-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20T-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-20T-CX-B1
IDC CABLE - MPL24K/MC24G/MPL24K datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
DISPENSER TAPE PULL & CUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf