Vicor Corporation VE-20V-MX-S
VE-20V-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20V-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VE-20V-MX-S.pdf
Availability of VE-20V-MX-S
QUANTITY
VE-20V-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20V-MX-S
Internal Part NumberEIS-VE-20V-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20V-MX-S
Related LinksVE-20, VE-20V-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20V-MX-S Details Description
Related parts for VE-20V-MX-S
RES SMD 46.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 10% 55W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIREN 220VAC 32 TONE datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CABLE I/O EXPANSION 40M datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLK 1000' datasheet.pdf
HEADER BP GUIDE & POLAR MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
38999 I II III CON 20 PIN PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf