Vicor Corporation VE-20X-IY-S
VE-20X-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20X-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-20X-IY-S.pdf
Availability of VE-20X-IY-S
QUANTITY
VE-20X-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20X-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-20X-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20X-IY-S
Related LinksVE-20, VE-20X-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20X-IY-S Details Description
Related parts for VE-20X-IY-S
RES SMD 499K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
1000 VDC 2 AMP MIDGET FUSE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf