Vicor Corporation VE-20Y-CY-S
VE-20Y-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Y-CY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-20Y-CY-S.pdf
Availability of VE-20Y-CY-S
QUANTITY
VE-20Y-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Y-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-20Y-CY-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Y-CY-S
Related LinksVE-20, VE-20Y-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Y-CY-S Details Description
Related parts for VE-20Y-CY-S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CBL ASY 4POS SCKT,RA-PLUG 300MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TIP SOLDER CT6F9 900-F datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf