Vicor Corporation VE-20Y-EX-F1
VE-20Y-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Y-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-20Y-EX-F1.pdf
Availability of VE-20Y-EX-F1
QUANTITY
VE-20Y-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Y-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20Y-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Y-EX-F1
Related LinksVE-20Y, VE-20Y-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Y-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-20Y-EX-F1
JUMPER-H2728TR/C2065A/X 2" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16QSOP datasheet.pdf
SHELF SLIDE 21X16.6X1.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 300MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf