Vicor Corporation VE-20Y-EY-B1
VE-20Y-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Y-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-20Y-EY-B1.pdf
Availability of VE-20Y-EY-B1
QUANTITY
VE-20Y-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Y-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20Y-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Y-EY-B1
Related LinksVE-20Y, VE-20Y-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Y-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-20Y-EY-B1
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ EXT 44MQFP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.440" 5MM 3LD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO213AB datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
MARKER PLATE ALUMINUM 4HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf