Vicor Corporation VE-20Z-MX-B1
VE-20Z-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-20Z-MX-B1.pdf
Availability of VE-20Z-MX-B1
QUANTITY
VE-20Z-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Z-MX-B1
Related LinksVE-20Z, VE-20Z-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Z-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-20Z-MX-B1
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 34POS datasheet.pdf
PRESS BLOCK ASSY 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
ANT MOB LOWBAND DC 1/4 30-35MHZ datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf