Vicor Corporation VE-20Z-MY-F1
VE-20Z-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-MY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-20Z-MY-F1.pdf
Availability of VE-20Z-MY-F1
QUANTITY
VE-20Z-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-MY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Z-MY-F1
Related LinksVE-20Z, VE-20Z-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Z-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-20Z-MY-F1
RESISTOR KIT 10-91 1/16W 340PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.1A SOT223 datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET CABLE ANG 15M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 287K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf