Vicor Corporation VE-210-CU-S
VE-210-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-CU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-210-CU-S.pdf
Availability of VE-210-CU-S
QUANTITY
VE-210-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-CU-S
Internal Part NumberEIS-VE-210-CU-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-CU-S
Related LinksVE-21, VE-210-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-CU-S Details Description
Related parts for VE-210-CU-S
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED 5MM LOW PRO SUP YELLOW CLEAR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.5NS 160PQFP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 1500A 690V AR DIN 3 HSDNH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf