Vicor Corporation VE-210-EX-B1
VE-210-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-210-EX-B1.pdf
Availability of VE-210-EX-B1
QUANTITY
VE-210-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-210-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-EX-B1
Related LinksVE-210, VE-210-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-210-EX-B1
TRIMMER 100K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V/2.8V 16MLF datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 23W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf