Vicor Corporation VE-210-IY-B1
VE-210-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-210-IY-B1.pdf
Availability of VE-210-IY-B1
QUANTITY
VE-210-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-210-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-IY-B1
Related LinksVE-210, VE-210-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-210-IY-B1
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf