Vicor Corporation VE-210-MU-F4
VE-210-MU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-MU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-210-MU-F4.pdf
Availability of VE-210-MU-F4
QUANTITY
VE-210-MU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-MU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-210-MU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-MU-F4
Related LinksVE-210, VE-210-MU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-MU-F4 Details Description
Related parts for VE-210-MU-F4
CONN 2.5MM FEMALE MONO JACK datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ EXT 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RF CABLE SMA M/M RG316DS 6" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
KEYPAD 20BTN 5X4 COMMON BUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
URTHN ADH DP-601NS GRAY 50ML SYR datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf