Vicor Corporation VE-210-MU-S
VE-210-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-MU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VE-210-MU-S.pdf
Availability of VE-210-MU-S
QUANTITY
VE-210-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-MU-S
Internal Part NumberEIS-VE-210-MU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-MU-S
Related LinksVE-21, VE-210-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-MU-S Details Description
Related parts for VE-210-MU-S
CONN RING TERM 4AL/ 6CU AWG 1/4 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 11POS 2.54MM datasheet.pdf
405 NEEDLE BEARING-MCGIL datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN BICLR RD/GN 3L datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
IC REG LDO 5.6V 75MA SNT6A datasheet.pdf