Vicor Corporation VE-210-MV-B1
VE-210-MV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-210-MV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VE-210-MV-B1.pdf
Availability of VE-210-MV-B1
QUANTITY
VE-210-MV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-210-MV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-210-MV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-210-MV-B1
Related LinksVE-210, VE-210-MV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-210-MV-B1 Details Description
Related parts for VE-210-MV-B1
TVS DIODE 54VWM 91.88VC AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 10MSOP datasheet.pdf
SW SNPACT MIN GLD SPDT SLD LUG datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 1/4" datasheet.pdf
TERM BLOCK 25POS 35DEG VERT T/H datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf