Vicor Corporation VE-21B-CX-F1
VE-21B-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-CX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-CX-F1.pdf
Availability of VE-21B-CX-F1
QUANTITY
VE-21B-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-CX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-CX-F1
Related LinksVE-21B, VE-21B-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-CX-F1 Details Description
Related parts for VE-21B-CX-F1
MOSFET 2N-CH 100V 4.5A 8-SO datasheet.pdf
KIT DEV FOR Z8 ENCORE 16K TO 64K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-20 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf