Vicor Corporation VE-21B-CX-F2
VE-21B-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-CX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-CX-F2.pdf
Availability of VE-21B-CX-F2
QUANTITY
VE-21B-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21B-CX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-CX-F2
Related LinksVE-21B, VE-21B-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-CX-F2 Details Description
Related parts for VE-21B-CX-F2
IC REG LDO ADJ 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 22MA 15 OHM TH datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 200W ACC-6L datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf