Vicor Corporation VE-21B-EX-B1
VE-21B-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-EX-B1.pdf
Availability of VE-21B-EX-B1
QUANTITY
VE-21B-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-EX-B1
Related LinksVE-21B, VE-21B-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-21B-EX-B1
CONN HEADER 15POS .100 SGL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERT 9-36VDC IN +/[email protected] datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf