Vicor Corporation VE-21B-IV-F3
VE-21B-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-21B-IV-F3.pdf
Availability of VE-21B-IV-F3
QUANTITY
VE-21B-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IV-F3
Related LinksVE-21B, VE-21B-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-21B-IV-F3
CONN TERM FEMALE 22-28AWG TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf